Lokata dla obcokrajowca

Lokata-dla-obcokrajowca-

Lokaty są bardzo popularną formą oszczędzania wśród Polaków, ale nie oznacza to, iż nie mogą zakładać depozytów również obcokrajowcy. Sprawdźmy, jak założyć lokatę dla obcokrajowca i jakie dokumenty powinien przedłożyć w banku.

Lokata bankowa jest jednym z najpopularniejszych i jednocześnie najbezpieczniejszych form pomnażania pieniędzy. Depozyty zgromadzone w bankach i SKOK-ach objęte są ochroną Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Lokaty nie wymagają żadnej specjalistycznej wiedzy i nie mają nic wspólnego z ryzykownym inwestowaniem. Ma to oczywiście swoje minusy, ponieważ za bezpieczeństwo takiego lokowania pieniędzy płacimy niższym oprocentowaniem, szczególnie teraz, gdy w Polsce obowiązują bardzo niskie stopy procentowe.

Obcokrajowiec a zakładanie lokaty bankowej

Z lokat w polskich bankach mogą korzystać nie tylko Polacy. Najczęściej banki nie stwarzają żadnych problemów cudzoziemcom, którzy chcą otworzyć w Polsce lokaty, ale czasami mogą pojawić się drobne ograniczenia.

Obcokrajowiec, podobnie zresztą jak Polak, zanim założy lokatę, musi przedstawić w banku odpowiednie dokumenty. Oczywiście będą się one różniły w przypadku obywatela polskiego i cudzoziemca. Ten ostatni najczęściej musi przedłożyć w banku kartę pobytu lub paszport. Może się jednak zdarzyć, że to nie wystarczy. Niektóre z banków żądają jeszcze oświadczenia o miejscu zamieszkania lub wręcz dokumentu potwierdzającego ten adres, a nawet dokumentu potwierdzającego obywatelstwo jednego z krajów Unii Europejskiej.

Co z podatkiem od lokaty cudzoziemca?

Obcokrajowiec powinien także zwrócić uwagę na kwestie podatkowe i sprawdzić przepisy o unikaniu podwójnego opodatkowania, a w razie konieczności powinien skonsultować się z doradcą podatkowym. Warto wiedzieć, że polski urząd skarbowy informuje służby fiskalne innych państw unijnych o dochodach osiąganych w naszym kraju przez cudzoziemców.

Najlepsze lokaty nie tylko dla cudzoziemców

Przy okazji warto sprawdzić, jakie lokaty obecnie są najatrakcyjniejsze na rynku:

  • W tej chwili najlepiej wygląda oferta Deutsche Bank db [email protected] z oprocentowaniem 5% na 2 miesiące, gdzie minimalna wpłata to 2 000 zł. Oferta dostępna jest tylko dla nowych klientów, którzy dodatkowo musza założyć konto dbNET.
  • Równie ciekawa jest lokata mBanku 3-miesięczna dla nowych klientów o oprocentowaniu 4% w skali roku.
  • Warto również zainteresować się lokatą 2-miesięczną w Alior Bank również z oprocentowaniem 4% w skali roku.