Technologia szalunku traconego – na ile przyspieszy budowę domu?

4 lutego 2017

Technologia szalunku traconego Quad Lock to system do budowy ścian, stropów i powierzchni dachowych. W systemie tym można budować domy energooszczędne i pasywne. Ta technologia budowy nieruchomości kusi niską ceną oraz małym nakładem prac. Czy korzystając z technologii szalunku traconego, przyspieszymy też budowę domu?

Dawniej budowano domy z drewna, potem z cegły, a teraz korzysta się w tym celu z betonu komórkowego, gotowych paneli, styropianu zalanego betonem, a nawet z gipsu. Zwykła cegła została wyparta przez ceramikę tzw. poryzowaną i silikaty. Wśród powodów wyboru konkretnej technologii budowy najczęściej wymienia się: finanse, ekologię i wygodę. Pomimo tego, że wciąż wiele domów jest budowanych tradycyjnie z cegły, coraz częściej inwestorzy korzystają także z alternatywnych technologii. Przede wszystkim dlatego, że gwarantują one szybką realizację inwestycji.

Jak powstaje fundament?

Budowa technologią szalunku traconego, czyli z kształtek styropianowych jest dość kontrowersyjną metodą wznoszenia budynków. Budowanie z wykorzystaniem kształtek polega na tym, że puste elementy polistyrenowe, czyli styropianowe, układa się warstwami, a następnie w ich środek wlewa się mieszanką betonową. Jest to dość prosta metoda, dlatego często osoby stawiające dom decydują się robić to samodzielnie, choć bez problemu można też znaleźć ekipy specjalizujące się w tej technologii budowania.

Domy budowane technologią szalunku traconego charakteryzują się dobrą izolacyjnością termiczną przegród. Budując tą metodą, trzeba przywiązywać szczególną wagę do starannego wypoziomowania fundamentów, ponieważ nie ma możliwości późniejszej korekty.

Technika szybkiego budowania

Technologia szalunku traconego bardzo przyspiesza budowę domu, ponieważ gotowe styropianowe pustaki zestawia się w ścianę i wypełnia mieszanką betonową. Zamki na dolnych i górnych krawędziach styropianowych elementów tworzą na tyle szczelne połączenia, że nie potrzeba ich dodatkowo wzmacniać. Pierwszą warstwę pustaków układa się bezpośrednio na izolacji poziomej ław. Następne warstwy układa się mijankowo, jak cegły w murze. Technologią szalunku traconego mogą być wykonane tylko ściany zewnętrzne budynku. Ściany działowe w tego typu nieruchomościach wznosi się najczęściej z tradycyjnych materiałów murowych.

Ile to kosztuje?

Postawienie domu z pomocą technologii szalunku traconego jest o około 10–15% tańsze niż przy wykorzystaniu standardowych technik. Dodatkowo, budując tą metodą, zaoszczędzimy także na ogrzewaniu – nawet 50% mniej kosztów w porównaniu do standardowego typu konstrukcji. 

(Visited 335 times, 1 visits today)