Ile wynosi oprocentowanie rzeczywiste kredytów hipotecznych?

Ile-wynosi-oprocentowanie-rzeczywiste-kredytów-hipotecznych?

Kredyty hipoteczne są dla banków doskonałym źródłem dochodów, długi okres kredytowania zapewnia im bowiem płynność finansową. Ile wynosi rzeczywiste oprocentowanie kredytów hipotecznych w polskich bankach?

Oprocentowanie kredytu jest wskaźnikiem, który najbardziej interesuje konsumentów podczas weryfikacji ofert bankowych. Niestety, nie jest to wyznacznik wszystkich kosztów, jakie wiążą się z umową o kredyt hipoteczny. Zdecydowanie lepiej jest patrzeć na tzw. RRSO.

Na oprocentowanie nominalne kredytu hipotecznego wpływa marża, jaką narzuca bank, oraz WIBOR lub LIBOR – zależnie od waluty, w której mamy kredyt. Marża to zarobek dla banku. WIBOR z kolei zależy od sytuacji, jaka w danej chwili panuje na rynku gospodarczym.

Oprocentowanie nominalne jest częścią składową oprocentowania rzeczywistego, a różnica między jednym a drugim polega na tym, że oprocentowanie nominalne zawsze jest niższe. Oprocentowanie nominalne to jedynie oprocentowanie kapitału, który jest pożyczany kredytobiorcy przez bank. Oprocentowanie rzeczywiste to także wszystkie dodatkowe koszty obsługi kredytowej.

Skoro już wiemy, czym różni się oprocentowanie rzeczywiste od oprocentowania nominalnego, możemy określić średnie oprocentowanie kredytów hipotecznych w Polsce. W każdym banku panują inne obyczaje, jeżeli chodzi o ten parametr. Porównując wszystkie oferty banków w naszym kraju, możemy przyjąć, że średnie oprocentowanie kredytu hipotecznego to około 4,65 proc.

Ciekawą ofertę w czerwcu 2014 roku oferuje swoim klientom bank Millenium. Marża została tam obniżona do 0,99 proc. Z kolei Bank Zachodni WBK reklamuje szybką decyzję kredytową, ponadto oferuje marżę od 1,59 proc. i brak prowizji za udzielenie kredytu. Sama RRSO w BZ WBK wynosi około 4,58 proc., czyli mniej niż średnia krajowa. Marżę poniżej poziomu 4,65 proc. oferuje jeszcze Bank Ochrony Środowiska oraz bank Nordea. Dużym zainteresowaniem cieszy się kredyt hipoteczny PKO BP, gdzie marża wynosi około 1,4 proc., jednakże sama RRSO utrzymuje się na poziomie 5 proc.