Czy karta zbliżeniowa kosztuje więcej?

15 kwietnia 2017

Karta zbliżeniowa nie stanowi dzisiaj żadnej innowacji. Każdy bank posiada takową w swojej ofercie. Czy w związku z tym istnieją jakiekolwiek opłaty związane z kartą zbliżeniową?

Autoryzacja każdorazowa kodem PIN bywa męcząca. Dzięki kartom zbliżeniowym możemy przy niskich kwotach zapomnieć o konieczności wstukiwania kodu, ponieważ płatność odbywa się poprzez dotknięcie kartą terminalu. Karta zbliżeniowa może zostać wykorzystana przy niskokwotowych płatnościach. Limitem jest 50 złotych. Samo używanie kart zbliżeniowych jest bardzo popularne w naszym kraju. Tym bardziej, że w standardzie posiadają je już niemal wszystkie banki.

Czy karta zbliżeniowa kosztuje więcej?

Karta zbliżeniowa w lwiej części przypadków nie kosztuje więcej niż typowa karta debetowa. W większości banków jest to funkcjonalność bezpłatna w szerokim wymiarze. Nie kosztuje nas bowiem i wydanie karty i z niej korzystanie. Kilka banków wymaga od swoich klientów spełnienia pewnych wymagań, aby zredukować koszty za kartę. Jest to m.in. konieczność wykonania określonej ilości transakcji kartą w miesiącu lub warunek kwotowy. Reasumując, koszt karty zbliżeniowej jest dzisiaj analogiczny do opłat i prowizji kart debetowych w bankach. Jest to już na tyle popularna funkcjonalność, że instytucje finansowe nie obligują nas do ponoszenia na tę funkcjonalność dodatkowych opłat.

Czy funkcję zbliżeniową można wyłączyć?

Wiele osób nie chce korzystać z aplikacji zbliżeniowej na swojej karcie. Jednakże w wielu bankach jest ona wbudowana w każdą kartę płatniczą. Czy funkcję zbliżeniową można wyłączyć? Otóż w niektórych bankach istnieje taka możliwość. W ostateczności możemy oczywiście autoryzować każdą transakcję kodem PIN. Wiele osób jednak obawia się, że owa płatność zostanie wykorzystana podczas kradzieży karty. W takich sytuacjach należy oczywiście jak najszybciej zastrzec swój plastik. W przeciwnym razie możemy narazić się na uszczuplenie rachunku. Limit górny w wysokości 50 złotych nie jest bowiem wystarczającym zabezpieczeniem, ponieważ jest to limit jednorazowej transakcji.

(Visited 102 times, 1 visits today)