Złota karta kredytowa – fakty i mity

Złota-karta-kredytowa---fakty-i-mity

Złota karta kredytowa kiedyś była synonimem prestiżu i nie każdy mógł ją uzyskać. Obecnie warunki jej uzyskania są łatwiejsze do spełnienia. Warto jednak zastanowić się, czy takie rozwiązanie jest nam rzeczywiście potrzebne.

W przeszłości konsument, który chciał w banku otrzymać złotą kartę kredytową, musiał spełnić szereg wygórowanych warunków. Były one związane z dochodami oraz zdolnością kredytową. Posiadanie złotej karty kredytowej nierzadko było też równoważne z koniecznością opłacania wysokiej prowizji. Oczywiście wysokie wymagania szły w parze z preferencyjnymi warunkami korzystania z karty. Posiadanie karty złotej to w praktyce niższe oprocentowanie i wyższe limity. W tej chwili wymagania związane z uzyskaniem karty kredytowej są o wiele niższe. Po pierwsze, nie trzeba już mieć bardzo wysokich dochodów miesięcznych, aby uzyskać złotą kartę kredytową. W niektórych bankach zdarza się nawet taka sytuacja, że kartę tego typu otrzymują osoby, które zarabiają poniżej średniej krajowej.

Uzyskanie karty kredytowej dzięki wprowadzeniu tych zmian jest o wiele łatwiejsze. Trzeba się jednak zastanowić, czy jest to równoznaczne z takimi samymi korzyściami. W praktyce oferowane w tej chwili złote karty kredytowe różnią się nieco od tych z przeszłości. Najważniejsza różnica to powiązanie limitu zadłużenia z poziomem dochodów. Oznacza to ni mniej, ni więcej tyle, że osoba zarabiająca więcej może liczyć na większy limit, a osoba zarabiająca mniej musi pogodzić się z mniejszym limitem.

Zdając sobie sprawę z tych wszystkich niuansów, można podjąć decyzję, czy warto zdecydować się na złotą kartę kredytową czy nie. Korzyści są niewątpliwe. Wśród nich jest wcześniej wspomniany względnie wysoki limit. Do tego dochodzi jeszcze ubezpieczenie, darmowe wypłaty w bankomatach czy zniżki w punktach usługowych. Te pozytywy nie mogą nam jednak przesłonić faktu, iż taka złota karta to stosunkowo wysokie opłaty oraz duże oprocentowanie w sytuacji, gdy przekroczymy czas spłaty wymaganej kwoty.

Chcąc podjąć właściwą decyzję w kwestii złotej karty kredytowej, najlepiej jest dokładnie przeanalizować oferowane propozycje rynkowe i porównać je z naszymi oczekiwaniami. Jeśli nie mamy na to czasu, to zawsze możemy zdecydować się na wizytę u doradcy finansowego lub skorzystać z pomocy rankingów i porównywarek ofert.